FAQ

Czym jest pożyczka
Pożyczka uregulowana jest w art. 720 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny (Dz.U.2019.1145 t.j.) i oznacza przeniesienie przez Pożyczkodawcę na własność Pożyczkobiorcy określonej ilości pieniędzy, z zastrzeżeniem zobowiązania zwrotu tej samej ilości pieniędzy w ustalonym czasie i powiększonej o ustaloną i wypłacaną w określonym czasie kwotę odsetek.
Zaproszenie do złożenia ofert udzielenia pożyczki
Zaproszenie do złożenia Oferty Udzielenia Pożyczki oznacza informację opublikowaną przez Pożyczkobiorcę na Platformie, obejmującą opis Projektu oraz opisującą możliwość udzielenia Pożyczkobiorcy pożyczki w celu sfinansowania Projektu. W skład Zaproszenia wchodzi zarówno podsumowanie warunków udzielenia pożyczki, jak i wzór umowy pożyczki oraz wzór umowy z Administratorem Zabezpieczeń.
Oferta udzielenia pożyczki
Oferta Udzielenia Pożyczki oznacza dokument znajdujący się na Platformie, poprzez wypełnienie i wysłanie którego Pożyczkodawca składa ofertę udzielenia pożyczki. Wypełniony przez Pożyczkodawcę Formularz Oferty Udzielenia Pożyczki, stanowi dokument, w którym wskazał on dane konieczne do zawarcia oraz prawidłowego wykonania umowy pożyczki oraz deklaruje kwotę pożyczki.
Kiedy Pożyczkodawca może przenieść wierzytelność na rzecz innego podmiotu
Pożyczkodawca może w dowolnym czasie, przenieść przysługującą mu wierzytelność z tytułu Pożyczki w całości lub w części, na rzecz dowolnego podmiotu, bez zgody Pożyczkobiorcy.
Kiedy Pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę Pożyczkobiorcy
W przypadku gdy Pożyczkobiorca nie ustanowi zabezpieczeń Pożyczkodawcy przysługuje prawo do wypowiedzenia Umowy ze skutkiem natychmiastowym.
Należne podatki
Firma, która pozyskała pożyczkę za pośrednictwem Platformy Crowdy jest zobowiązana w myśl przepisów Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.2019.0.1519 tj.) do zapłacenia podatku w wysokości 0,5% kwoty pożyczki.
Osoba udzielająca pożyczek, zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego od uzyskanych odsetek.
Jeśli Pożyczkodawcą (Inwestorem) jest osoba fizyczna, to jest ona zobowiązana do zapłaty 19% podatku od odsetek uzyskanych z pożyczki, w roli płatnika podatku dochodowego (tzw. ”Podatek Belki”) powinna wystąpić firma Pożyczkobiorcy. Z tego powodu kwota wynagrodzenia dla Inwestora będzie pomniejszona zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2019.0.1387 tj.) o wartość zryczałtowanego podatku (art. 41 ust 4). W takim wypadku Pożyczkobiorca zarówno odprowadza podatek do właściwego Urzędu Skarbowego, jak i przygotowuje dla Pożyczkodawcy właściwy formularz PIT.
Zabezpieczenie pożyczki
Zabezpieczenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa środków przekazanych Pożyczkobiorcy tytułem umowy pożyczki. W razie gdyby Pożyczkobiorca we właściwym terminie nie zwrócił powierzonych mu środków, Administrator Zabezpieczeń egzekwuje zaległe środki z majątku stanowiącego zabezpieczenie. Zabezpieczeniem może być np. hipoteka ustanowiona na nieruchomości, oświadczenie o poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego, weksel, zastaw na udziałach lub rzeczach ruchomych Pożyczkobiorcy (np. maszyny, produkty).
Jakie zabezpieczenia pożyczki oferują Pożyczkobiorcy
Przy każdej Kampanii zabezpieczenia dobierane są do modelu i specyfiki działalności Pożyczkobiorcy w sposób zapewniający jak najwyższe bezpieczeństwo pożyczonych środków. Najpopularniejsze z nich to:
– hipoteka na nieruchomości;
– weksel in blanco;
– poręczenie osobiste innej osoby;
– dobrowolne poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego w trybie art. 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
– cesja wierzytelności
– zastaw rejestrowy
Administrator Zabezpieczeń
Administratorem Zabezpieczeń jest podmiot, który na podstawie zawartej w formie pisemnej umowy z Pożyczkodawcami, działa w swoim imieniu ale na rzecz Pożyczkodawców w celu ustanowienia właściwych zabezpieczeń, a następnie czuwa nad prawidłowym wykonaniem zobowiązań Pożyczkobiorcy z tytułu umowy pożyczki. W razie braku spłaty pożyczki, Administrator dochodzi również roszczeń z tego tytułu w imieniu Pożyczkodawców. Administrator może działać również jako Administrator Hipoteki na podstawie art. 682 Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2018.0.1916 tj.) , jak ustanawiane jest zabezpieczenie hipoteczne lub jako Administrator Zastawu, jeżeli ustanawiane jest zabezpieczenie w formie zastawu, na podstawie art. 4 Ustawa z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.2018.0.2017 tj.)
Hipoteka
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, ustanowionym w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności o określonego stosunku prawnego (np. pożyczki), na mocy którego pożyczkodawca może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia z nieruchomości bądź innych praw będących przedmiotem hipoteki. Bez względu na to, czyją stało się własnością lub komu przysługuje prawo oraz z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości lub tych praw.
Weksel in blanco
Weksel in blanco jest papierem wartościowym o ściśle określonych cechach, wyrażający bezwarunkowe zobowiązanie wystawcy weksla lub osoby przez niego wskazanej do zapłaty określonej sumy pieniędzy osobie wskazanej w tym dokumencie, w wyznaczonym terminie i miejscu. Weksel in blanco w chwili wystawienia nie jest uzupełniony. Zobowiązanie z weksla in blanco jest związane z dodatkową umową między wystawcą weksla a remitentem (porozumienie lub deklaracja wekslowa), w której strony uzgadniają w jaki sposób i przy zajściu jakich okoliczności weksel in blanco powinien być uzupełniony o brakujące elementy. Z chwilą uzupełnienia weksla in blanco w sposób zgodny z zawartym porozumieniem, staje się on wekslem zwykłym.
Zastaw rejestrowy
Zastaw rejestrowy jest szczególną kategorią zastawu unormowaną w ustawie z dnia 6 grudnia 1996 r. – o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.2009.67.569 z późn. zm.). Celem zastawu rejestrowego jest zabezpieczenie danej wierzytelności (wierzytelność to uprawnienie wierzyciela do żądania spełnienia przez dłużnika danego zobowiązania). Z chwilą ustanowienia zastawu wierzyciel nabywa prawo, na mocy którego będzie mógł dochodzić zaspokojenia z obciążonej rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością. Będzie miał też pierwszeństwo przed innymi wierzycielami właściciela obciążonej rzeczy.
Dobrowolne oświadczenie o podaniu się egzekucji w trybie art. 777 KPC
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji zgodnie z art. 777 § 1 ust. 4 i 5 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2019.0.1460 tj.) to oświadczenie składane w formie aktu notarialnego, w którym dłużnik dobrowolnie decyduje się poddać przymusowej egzekucji, w razie niewypełnienia zobowiązania wynikającego z konkretnej umowy, bez rozpoznania sprawy przez sąd. W przypadku spełnienia warunków wynikających wprost ze złożonego oświadczenia, wystarczające jest wszczęcie postępowania klauzulowego, po którym wierzyciel jest uprawniony do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W akcie notarialnym, o którym mowa w art. 777 § 1 ust. 4 K.p.c., wskazuje się obowiązek dłużnika, którym może być zapłata (np. sumy pieniędzy) albo wydanie (np. lokalu). Określony jest także termin spełnienia świadczenia, po którym wierzyciel ma prawo ubiegać się o tytuł wykonawczy. W akcie notarialnym, o którym mowa w art. 777 § 1 ust. 5 K.p.c., wskazuje się górną granicę zapłaty sumy pieniędzy wprost określonej w akcie albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej. Ponadto określony jest warunek (czyli zdarzenie, od którego zależy wykonanie obowiązku) oraz termin, w którym wierzyciel może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności.
Poręczenie Majątkowe
Jest to forma zabezpieczenia polegająca na złożeniu przez osobę trzecią, oświadczenia zawierającego zobowiązanie się tej osoby innej niż Pożyczkobiorca do bezwarunkowej i natychmiastowej spłaty długu Pożyczkobiorcy, w razie niespłacenia pożyczki w terminie przez Pożyczkobiorcę.